پیامد بنیاد گرایی عملگرا (تروریسم) در افغانستان بر امنیت استان خراسان جنوبی (با تاکید بر حضور داعش)

پیام:
چکیده:

بنیادگرایی نوین زمانی در جهان کنونی پای گذاشت که تحولات بنیادینی در جهان ایجاد شده بود و انسان ها به لحاظ ذهنی و عینی از مراحل سنتی قدم به جهان مدرن نهادند. شماری از انسان ها به دلیل ناسازگاری ارزش ها و باورهای خویش در جهان معاصر، طبل برگشت به گذشته را کوبیدند و پدیده های جهان مدرن را برای خویش زیان بار خواندند و به کسانی هم که به خواسته آن ها نه گفتند، به دیده تحقیر و بیگانه به باورهای خویش نگریستند. این طرز دید از نفرت و مخالفت آغاز شد و در نهایی ترین مرحله آن به حذف فیزیکی و نابودی دیگران منتهی گردید که امروز ما آن را بنام "بنیادگرایی عمل گرا(تروریسم) "می شناسیم. در این پژوهش سعی داریم به پیامد بنیاد گرایی عملگرا(تروریسم) در افغانستان، با توجه به حضور گروهک تروریستی داعش در این کشور و نقش آن بر امنیت استان خراسان جنوبی بپردازیم. همچنین در این مقاله چشم انداز مقام معظم رهبری(مدظله العالی) راجع به مسائل منطقه ای جمهوری اسلامی ایران به خصوص کشور افغانستان نیز مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مسائل مرزی شرق کشور حضور و فعالیت گروه های تکفیری تروریستی داعش است که در فرآیندی فرسایشی، بخش مهمی از دستگاه های مرتبط را به خود معطوف نموده است. به رغم تهدیدات قابل ملاحظه ای که متوجه جمهوری اسلامی ایران می باشد؛ قطعا فرصت ها و ظرفیت هایی نیز وجود دارد که پرداختن به آن ها می تواند ضمن اثرگذاری بر مقوله امنیت تاثیر سیاسی در ابعاد دیپلماتیک با کشور افغانستان، گسترده تر شدن مناسبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در پی داشته باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
68 -86
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071202 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!