وضعیت اشتغال دانش آموختگان رشته ی مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در دانشگاه علوم پزشکی زابل

پیام:
چکیده:
مقدمه

داشتن نیروی کارآمد کافی در تمام رشته‌های بهداشت و درمان، برای بهبود عملکرد نظام سلامت ضروری است. این نیروها بعد از فراغت از تحصیل باید به طور مناسب از نظر جغرافیایی، نوع تخصص با نظارت صحیح و کارآمد به کار گرفته شوند تا بهترین عملکرد را در سازمان داشته باشند. بنابراین، هدف از این پژوهش، شناسایی وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان رشته‌ی مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی زابل بود.

شیوه‌ی مطالعه

این مطالعه‌ی توصیفی- تحلیلی، در سال 1397 در دانشگاه علوم پزشکی زابل انجام شد. در این مطالعه، تعداد 100 نفر از دانش‌آموختگان رشته‌ی مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی از سال 1388 تا 1396 به روش سرشماری انتخاب شدند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها، یک پرسش‌نامه‌ی محقق ساخته بود. داده‌های پژوهش با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه‌ی 19 و با آزمون‌های آماری توصیفی و استنباطی تحلیل شدند.

یافته‌ها

تعداد 29 درصد از شرکت‌کنندگان، شغل مورد نظر خود را از طریق شرکت در آزمون استخدامی سازمان سنجش آموزش کشور یافتند. 81/2 درصد از شرکت‌کنندگان از شغل خود راضی بودند. حدود 72 درصد از دانش‌آموختگان در شغل‌های مرتبط با رشته‌ی تحصیلی خود به کار گرفته شده‌اند. 35درصد از فارغ‌التحصیلان، در بخش‌های ادرای مشغول به کار بودند. بین عنوان شغل دانش‌آموختگان و رشته‌ی تحصیلی آن‌ها از نظر آماری، ارتباط معنی‌دار وجود نداشت (0/05 < p value).‌

نتیجه‌گیری

مدیران و سیاست‌گذاران سلامت، اگر برنامه‌ریزی اصولی برای به کارگیری این افراد متناسب با رشته‌ی تحصیلی‌شان داشته باشند می‌توانند موجبات افزایش کارآیی دانش‌آموختگان این رشته و سازمان را فراهم سازند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
118 -123
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071421 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!