یک روش احراز هویت و توافق کلید نشست امن در شبکه های سیار سراسری با حفظ گمنامی کاربر

پیام:
چکیده:

در سال‌های اخیر شبکه‌های سیار سراسری رشد سریع و چشم‌گیری را به خود اختصاص داده‌اند و دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند، به ابزاری کاربردی و حتی حیاتی برای کاربران تبدیل‌شده است. همچنین، خدمات رومینگ دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند این امکان را فراهم می‌آورد تا کاربران بتوانند در خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور مرجع و با استفاده از شبکه اپراتورهای کمکی، اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. در این مقاله، ابتدا اثبات می‌شود که روش‌هایی که تاکنون در این زمینه پیشنهادشده‌اند نه‌تنها در مقابل برخی از حملات ازجمله حمله تکرار، حمله داخلی، حمله جعل هویت کاربر، اپراتور مرجع و اپراتور کمکی و حمله منع سرویس آسیب‌پذیرند، بلکه برخی ویژگی‌های امنیتی ازجمله گمنامی و عدم ردیابی کاربر، احراز هویت متقابل، محرمانگی کامل روبه‌جلو و امنیت کلید نشست را فراهم نمی‌آورند. سپس، یک طرح احراز هویت مبتنی بر کارت هوشمند برای شبکه‌های سیار سراسری ارائه می‌شود که نه‌تنها ضعف‌های امنیتی موجود در طرح‌های پیشین را برطرف می‌سازد، بلکه احراز هویت متقابل میان هر سه موجودیت (کاربر، اپراتور مرجع و اپراتور کمکی) را به همراه حفظ گمنامی کاربر نیز فراهم می‌کند. درنهایت، به مقایسه امنیت و کارایی طرح پیشنهادی با طرح‌های پیشین پرداخته‌شده است و نشان داده می‌شود که طرح پیشنهادی از امنیت و کارایی قابل قبولی برخوردار است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
965 -984
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071466 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!