مجموعه ای از ویژگی های آماری جدید برای ارزیابی سیستم های پرسش و پاسخ تعاملی

پیام:
چکیده:

ارزیابی نقش مهمی در سیستم‌های پرسش و پاسخ تعاملی ایفا می‌نماید. روش استانداردی وجود ندارد که به ارزیابی کلی این سیستم‌ها پرداخته باشد. مشکل اصلی در طراحی این سیستم‌ها، عدم امکان پیش‌گویی بخش تعاملی است. به همین منظور، باید انسان در فرآیند ارزیابی شرکت داشته باشد. در این مقاله مجموعه‌ای از ویژگی‌های آماری جدید ساخته‌شده بر اساس n-گرم‌ها و بزرگ‌ترین رشته مشترک برای ارزیابی سیستم‌های پرسش و پاسخ تعاملی معرفی‌شده است. چهار سیستم پرسش و پاسخ تعاملی موجود برای ایجاد پایگاه داده‌ای از مکالمات ردوبدل شده بین کاربران و سیستم‌ها استفاده گردید. خروجی‌های تولیدشده، تعداد 540 نمونه به‌عنوان داده مناسب در نظر گرفته شد تا مجموعه تست و آموزش بر اساس آن ایجاد گردد. سپس پیش‌پردازش بر روی متن‌ها صورت پذیرفت و ویژگی‌های تعریف‌شده از متن مکالمه‌ها استخراج و بر اساس آن ماتریس ویژگی تشکیل گردید. درنهایت با استفاده از ماشین بردار پشتیبان به دسته‌بندی نظرات به دو گروه با امتیاز خوب و بد پرداخته شد. نتایج حاصل از ضریب همبستگی بین نظرات انسانی و نظرات حاصل از ویژگی‌های پیشنهادی حاکی از دقت بالای مجموعه ویژگی‌های ارائه‌شده، در ارزیابی سیستم‌های پرسش و پاسخ تعاملی است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1045 -1054
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071510 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!