ارائه روشی ترکیبی مبتنی بر رویکرد کنترلی پیش بین مدل به منظور کنترل طبقه یکسوساز ترانسفورماتور الکترونیک قدرت

پیام:
چکیده:

در این مقاله به بررسی و ارائه روشی کنترلی برای طبقه ورودی ترانسفورماتور الکترونیک قدرت پرداخته می‏شود. ساختار متداول ترانسفورماتور فرکانس پایین با هسته آهنی، دارای معایبی از قبیل عدم کنترل‏پذیری ولتاژ و جریان، حساسیت زیاد به هارمونیک، کیفیت پایین ولتاژ در هنگام اشباع و... است. ترانسفورماتور الکترونیک قدرت از چندین طبقه مبدل الکترونیک قدرت تشکیل شده و از آن جایی که در پژوهش حاضر، استفاده از آن به عنوان جایگزینی برای منبع تغذیه موجود در کاربرد قطارهای برقی مد نظر بوده است؛ به صورت کاهنده در نظر گرفته شده و خروجی آن به صورت ولتاژ DC‏ است. بنابراین، ساختار مورد مطالعه از دو طبقه یکسوساز ورودی و DC-DC کاهنده تشکیل شده که به ترتیب وظیفه یکسوسازی ولتاژ متناوب ورودی و کاهش سطح ولتاژ یکسوشده را بر عهده دارند. در این مقاله، روشی ترکیبی مبتنی بر رویکرد پیش‏بین مدل به منظور متعادل سازی ولتاژ خازن های طبقه یکسوساز و هم چنین، کنترل ضریب قدرت ورودی ارائه می شود. مزیت روش پیشنهادی نسبت به دیگر روش‏های موجود، سادگی الگوریتم، کاهش قابل توجه حجم محاسبات نسبت به روش پیش بین سنتی و کنترل مناسب و هم زمان جریان و ضریب قدرت ورودی و ولتاژ خروجی است. در نهایت، با انجام شبیه سازی در محیط نرم افزار MATLAB/Simulink صحت عملکرد روش ارائه شده تصدیق می شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1067 -1079
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071514 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!