برساخت هویت ایرانی مهاجر در تلویزیون ایالات متحده؛مطالعه موردی سریال میهن

پیام:
چکیده:

در این مقاله، از منظر یک راوی که زاویه ی دید دانای کل محدود به یک شخصیت را برای روایت خود برگزیده است با تمرکز بر یک شخصیت ایرانی خاص در سریال تلویزیونی میهن، می کوشیم با استفاده از رهیافت تحلیلی نشانه شناسی اجتماعی تصویر که توسط کرس و ون لیوون چارچوب بندی شده است، نحوه ی برساخت هویت ایرانی مهاجر را در یک متن رسانه ای بررسی کنیم. تحلیل ما نشان می دهد که در مدت حضور این شخصیت در سریال میهن، سیر تطور هویت او، با استفاده از نمادپردازی های بصری و فن بلاغت، به شیوه ای خاص به تصویر کشیده شده است. از منظر نشانه شناسی اجتماعی، روایت زندگی این قهرمان خیالی، می تواند به منبعی برای برسازی هویت های مطلوب و منطبق بر رویکرد ایدئولوژیک سازندگان، تبدیل شود. فرح در کنار دیگر شخصیت های ایرانی مهاجر بازنمایی شده در متون رسانه ای دیگر، هم در برساخت دوگانه ی خود/دیگری جدید مشارکت می کند و هم به جزئی از «منبع نشانه ای» ایرانی مهاجر امریکایی شده تبدیل می شود که بعدا نیز می تواند به منظور نیل به اهداف خاص، در متون دیگر مورد ارجاع قرار گیرد.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
185 -221
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071596 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!