فیلتر اولتراسونیک فزود-فرود بر پایه بلورهای فونونی جامد/سیال دوبعدی

پیام:
چکیده:

در این مقاله، یک ساختار بلور فونونی از نوع جامد/سیال در مقیاس مگاهرتز موردبررسی قرارگرفته است. شبکه مربعی با ساختاری از جنس سرامیک بوده و میله‌هایی که با اتانول پرشده درون شبکه چیده شده‌اند. محاسبات ساختار باند به روش بسط به امواج تخت انجام‌شده است که با روش المان محدود هم منطبق شده تا در ادامه برای محاسبات انتشار امواج و سطح فشار مورداستفاده قرار گیرد. پس از محاسبه ساختار باند، باندهای ممنوعه با پهنای باند قابل‌قبول به‌دست‌آمده است و با ایجاد نقص مناسب و معرفی متیل نانوفلوبوتیل اتر به‌عنوان ماده پرکننده میله‌های نقص‌دار مدهای مناسبی در باند ممنوعه منتشر شدند. سپس با طراحی یک ساختار شبه‌متقارن و ایجاد کاواک‌های منسجم، یک فرکانس مجزا به دست آمد. بنابراین با ترکیب موج‌برهای طراحی‌شده حاصل از چیدمان میله‌های نقص‌دار شده و ساختار شبه‌متقارن طراحی‌شده، یک فیلتر اولتراسونیک از نوع فزود- فرود طراحی و شبیه‌سازی‌شده است. فیلتر طراحی‌شده بازه فرکانس‌های f=1.47MHz تا f=1.51MHz  را از ورودی دریافت کرده و به خروجی منتقل می‌کند و فرکانس  f=1.498MHz به‌عنوان فرکانس فزود و فرود مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1185 -1195
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071605 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!