برون سپاری امن داده های ابری با استفاده از تسهیم راز مبتنی بر مشبکه

پیام:
چکیده:

در برون‌سپاری داده، مدیریت داده‌ها به‌عنوان یک سرویس به سرویس‌دهنده‌ای بیرونی واگذار می‌شود. ولی مسائل امنیتی مربوط به داده‌های برون‌سپاری شده چالش‌های فراوانی در این زمینه ایجاد می‌کند. تاکنون پژوهش‌های فراوانی در جهت افزایش امنیت انجام شده است که هرکدام مزایا و معایب مربوط به خود را دارد. در این پژوهش با فرض غیرقابل‌اعتماد بودن سرویس‌دهنده‌های بیرونی در ابر و با تکیه بر روش‌های رمزنگاری و تسهیم راز، روشی ارائه شده است تا امنیت داده‌های برون‌سپاری شده در پایگاه داده‌های ابری را فراهم آورد و آن‌ها را از دسترس سرویس‌دهنده‌های بیرونی غیرقابل‌اعتماد، مخفی نگاه دارد. در روش پیشنهادی، تسهیم راز مبتنی بر مشبکه نیز به کار گرفته شده است تا علاوه بر حل نمودن معایب مربوط به روش تسهیم راز شامیر، امنیت کوانتومی را نیز فراهم کند. ارزیابی روش پیشنهادی، امنیت داده‌های برون‌سپاری شده را به‌خوبی اثبات می‌کند. همچنین نشان می‌دهد که زمان اجرا روش پیشنهادی نسبت به روش‌های پیشین بهبود یافته است. در ضمن در این روش اطلاعات به تعداد سرویس‌دهندگان تفکیک می‌شوند و هر قسمت به یک سرویس‌دهنده ارسال می‌گردد و بدین طریق با حذف تکرار داده‌ها از پهنای باند و حافظه کمتری استفاده می‌شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1211 -1221
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071622 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!