استراتژی پیشنهاددهی ریزشبکه ها در بازارهای انرژی و رزرو روز بعد با در نظر گرفتن عدم قطعیت در تولید و مصرف بار الکتریکی

پیام:
چکیده:

ریزشبکه‌ها مجموعه‌های ادغام‌شده از دستگاه‌های الکتریکی هستند که می‌توانند انواع تولیدکنندگان قابل‌پخش و غیرقابل‌پخش، مصرف‌کنندگان و ذخیره‌کننده‌های انرژی را شامل شوند. از طرفی دیگر مدیریت بهینه این دستگاه‌های یکپارچه با توجه به ذات تصادفی تولید تجدیدپذیر و همچنین عدم‌قطعیت در میزان بار مصرفی و قیمت‌های بازارهای الکتریکی مستلزم استفاده از روش‌های برنامه‌ریزی تصادفی است. در این مقاله یک مدل جامع برای استراتژی پیشنهاددهی ریزشبکه‌های تجدیدپذیر در بازار انرژی و رزرو روز بعد ارائه‌شده است که در آن عدم‌قطعیت در میزان تولید توان‌های بادی و خورشیدی و میزان بار مصرفی با به‌کارگیری روش برنامه‌ریزی تصادفی دومرحله‌ای وارد مسئله می‌شود. از روش نمونه‌گیری مکعب لاتین برای تولید سناریوهای توان و مصرف و از روش کاهش سناریو ترکیبی روبه‌عقب و روبه‌جلو سریع برای کاهش سناریوهای تولیدشده استفاده‌شده است. مسئله بهینه‌سازی به‌دست آمده یک مسئله عدد صحیح-مختلط غیرخطی با متغیرهای دودویی فراوان است که با استفاده از ترکیب حل‌کننده‌های Lindiglobal و AlphaECP در گمز بیشینه شده و بهینه‌های جهانی آن به‌دست می‌آیند. معیار «ارزش راه‌حل تصادفی» کارآمدی روش برنامه‌ریزی تصادفی را نشان می‌دهد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1223 -1234
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071648 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!