ارائه روشی برای بخش بندی پویای پایگاه مشتریان در سیستم هوش تجاری تطبیق پذیر

پیام:
چکیده:

رکن اصلی هر سیستم هوشمند، توانایی آن در تطبیق با تغییرات محیطی است، بااین‌حال، توجه کافی به مسئله تطبیق‌پذیری در این سیستم‌ها نشده است. از این‌رو، هدف این مقاله ارائه روشی در سیستم هوش‌تجاری تطبیق‌پذیر است که به‌صورت پویا به بخش‌بندی مشتریان پرداخته و با نظارت بر رفتار خرید و همچنین تحلیل تازگی، تکرار و حجم پولی خرید هر یک از مشتریان، این بخش‌بندی را به‌روزرسانی می‌کند. در این پژوهش، روش‌های داده‌کاوی روی پیمانه تطبیق‌پذیری سیستم هوش تجاری تطبیق‌پذیر اعمال شده است تا بدین ترتیب مشتریان فعلی سازمان دسته‌بندی شده و در گذر زمان و با یادگیری از محیط، این دسته‌بندی بهبود یابد تا بتوان خدمات سفارشی‌شده به مشتریان ارائه داد این روش می‌تواند در کمتر از 0.5 ثانیه خوشه‌بندی اولیه را با توجه به تغییرات محیطی اصلاح کرده و از زمان‌های طولانی اجرای الگوریتم‌های خوشه‌بندی مرسوم (تقریبا در 22 درصد موارد) بکاهد. روش پیشنهادی با در نظرگرفتن بخش‌های مختلف مشتریان، مقادیر فعلی RFM آن‌ها و تغییراتی که با تکرار خرید در این مقادیر ایجاد می‌شود، خوشه‌بندی بهتر و جامع‌تری از مشتریان سازمان به دست می‌دهد که می‌تواند در بهبود عملکرد سیستم هوش تجاری تطبیق‌پذیر مفید واقع شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1259 -1271
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071651 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!