کاهش مصرف توان در سوئیچ های Openflow با روش تنظیم فرکانس

نویسنده:
پیام:
چکیده:

با توجه به افزایش نقش صنایع مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید گازهای گلخانه‌ای، مدیریت مصرف توان تجهیزات سخت‌افزاری در بستر شبکه‌های انتقال داده بسیار موردتوجه قرارگرفته است. میزان مصرف توان تراشه‌های استفاده‌شده در این تجهیزات به‌طور مستقیم با فرکانس کار آن تراشه‌ها مرتبط است. ازاین‌رو یکی از راهکارهای کاهش مصرف توان این وسایل، تنظیم فرکانس کار آن‌ها بر اساس بار ترافیک شبکه می‌باشد. در این مقاله، چنین راهکاری به‌صورت یک مسئله بهینه‌سازی MILP در چارچوب معماری شبکه SDN و برای مجموعه‌ای متشکل از سوئیچ‌های Openflow که بر روی FPGA پیاده‌سازی شده‌اند، اعمال‌شده است. برای این منظور ابتدا با انجام آزمایش‌های میدانی نمودار مصرف توان یک سوئیچ برحسب نرخ ترافیک و فرکانس کار آن استخراج گردیده است. سپس با حل مسئله بهینه‌سازی ارائه‌شده بر روی یک شبکه زیرساخت با داده‌های واقعی استخراج‌شده از SNDlib و مقایسه نتایج حاصل با دو روش متداول دیگر در این حوزه، نشان داده‌شده است که روش پیشنهادی بیش از 37% مصرف توان را کاهش می‌دهد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1273 -1282
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071652 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!