تحلیل و میرا نمودن نوسانات ناشی از مد SSR در مزارع بادی دارای DFIG با کنترل ولتاژ استاتور در شرایط حفظ MPPT

پیام:
چکیده:

پدیده تشدید زیر سنکرون (SSR) حالتی است که نیروگاه بادی در یک یا چند فرکانس زیر سنکرون با شبکه الکتریکی انرژی مبادله می‌کند. در صورت عدم جلوگیری، این پدیده موجب خساراتی به سیستم می‌شود. پدیده SSR ناشی از دو اثر مولد القایی و اثر تداخل پیچشی است.  SSRدر مزارع بادی با DFIG به دلیل اثر مولد القایی روی می‌دهد. در این تحقیق با کنترل ولتاژ استاتور، به تضعیف و یا پیشگیری از SSR با در نظر گرفتن حفظ شرایط MPPT پرداخته‌شده است. به‌طوری‌که با کنترل مستقیم ولتاژ استاتور، به‌صورت غیرمستقیم جریان خط سیستم کنترل‌شده و از اثر مولد القایی جلوگیری به‌عمل‌آمده است. برای این منظور از یک کنترلر اضافی به نام کنترلر میرا کننده SSR استفاده‌شده است. این کنترلر به مبدل GSC ژنراتور دو سو تغذیه اعمال‌شده است. به دلیل این‌که SSR به‌سرعت و فرکانس روتور ژنراتور وابسته است، سرعت روتور به‌عنوان سیگنال ورودی به این کنترلر انتخاب گردیده است. به‌منظور شبیه‌سازی، نرم‌افزار MATLAB/SIMULINK به کار گرفته‌شده و برای تصدیق روش، مزرعه بادی با DFIG در نظر گرفته‌شده است که با خط انتقال جبران‌شده سری خازنی به شین بی‌نهایت متصل است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1307 -1316
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071661 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!