طراحی و ساخت فیلتر پایین گذر مایکرواستریپ با محدوده توقف عریض و انتخاب پذیری بالا

پیام:
چکیده:

دراین مقاله به طراحی، شبیه‌سازی و ساخت یک فیلتر پایین‌گذر با استفاده از خطوط مایکرواستریپ و عملکرد مناسب پرداخته شده است. برای طراحی فیلتر، از قوانین طراحی فیلترهای چپی‌شف مرتبه پنجم استفاده شده است. برای بهبود عملکرد شاخص‌های فیلتر پایین‌گذر طراحی شده، از سلول‌های سرکوب‌گر شعاعی و استاب‌های باز استفاده شده است که باعث افزایش باند توقف و باند گذار باریک می‌شود. طرح فیلتر پیشنهادی پس از طراحی، با استفاده از نرم‌افزار ADS مورد شبیه‌سازی قرار گرفته و درنهایت بر روی زیرلایه Rogers-RO4003c با ضخامت 0.508 میلی‌متر (20 میل) و ثابت دی‌الکتریک 3.38 ساخته شده است. فرکانس قطع فیلتر پیشنهادی برابر 1/1 گیگاهرتز و پهنای باند توقف آن نزدیک به 28/5 گیگاهرتز می‌باشد. نرخ تغییر وضعیت فیلتر مناسب و برابر با 79 دسی‌بل بر گیگاهرتز می‌باشد. اندازه فیلتر پیشنهادی نسبتا کوچک و ضریب شایستگی فیلتر بالا و برابر با 26663 می‌باشد. نتایج شبیه‌سازی و نتایج مربوط به اندازه‌گیری نمونه ساخته شده باهم مطابق و رفتار نسبتا یکسانی دارند. از فیلتر پیشنهادی به‌دلیل عملکرد مناسب می‌توان در سیستم‌های مخابراتی استفاده نمود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1385 -1391
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071719 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!