ارزش گذاری اقتصادی کارکردهای مصرفی (مستقیم و غیرمستقیم) منابع محیط زیستی تالاب بین المللی خلیج گواتر و خور باهو

پیام:
چکیده:
تالاب بین المللی خلیج گواتر و خور باهو به دلیل وسعت زیاد، دارا بودن تنوع زیستی بالای جانوری و گیاهی نظیر وجود جنگل های حرا، تمساح پوزه کوتاه (گاندو) و غیره و ویژگی های کلی آن ها یکی از مهم ترین زیستگاه ها برای بسیاری از جانداران خشکی زی و آبزی محسوب می شوند. این مطالعه باهدف ارزش گذاری اقتصادی کارکردها، کالاها و خدمات مصرفی مستقیم و غیرمستقیم منابع محیط زیستی تالاب بین المللی خلیج گواتر و خور باهو در سال 1395 صورت گرفت. با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی، تعداد 384 پرسشنامه از ساکنان منطقه جمع آوری شد. نتایج این بررسی نشان می دهد که ارزش اقتصادی کل سالانه خدمات مصرفی مستقیم تالاب بین المللی خلیج گواتر و خورباهو معادل 1/8 میلیارد ریال هست. ارزش اقتصادی کل سالانه خدمات مصرفی غیرمستقیم معادل 21/671 میلیارد ریال برآورد شد. ارزش حفاظتی تالاب براساس پاسخ مصاحبه شوندگان به سوالات پرسشنامه معادل 116435445 ریال برآورد گردید. مجموع ارزش برآوردی سالیانه خدمات مصرفی مستقیم و غیرمستقیم تالاب بین المللی خلیج گواتر و خور باهو معادل 21/672 میلیارد ریال محاسبه شد. نتایج نشان داد که تالاب بین المللی خلیج گواتر و خور باهو ارزش اقتصادی کاملا مهم و قابل توجهی داشته که این ارزش ها برای تصمیم گیرندگان و برنامه ریزان، شرایطی و موقعیت هایی را می تواند فراهم کند تا با برنامه ریزی مدیریتی صحیح از کیفیت تالاب و منابع آن حمایت نمایند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
293 -302
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071831 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!