تحلیل روند بهره برداری و مروری بر سیاست های مدیریتی (صید و بازسازی ذخائر) ماهیان خاویاری در استان گلستان پس از انقلاب اسلامی

پیام:
چکیده:
ماهیان خاویاری از ارزشمندترین آبزیان جهان و دریای خزر محسوب می شوند. فروپاشی شوروی سابق و تقسیم نامشخص دریای خزر متاسفانه منجر به مشکلات زیست محیطی و نیز افزایش صید غیرقانونی منجر به کاهش چشمگیر گونه های با ارزش دریای خزر شده است. علی رغم ناهماهنگی های مدیریتی گوناگون، رایزنی و مدیریت جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی منجر به اتخاذ سیاست های یکنواخت اداره دریای خزر شده که ازجمله می توان به کنترل صید ماهیان خاویاری و افزایش بازسازی ذخایر آن ها اشاره نمود. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، فعالیت های چشمگیری در این حوزه صورت گرفته است ازجمله: بازسازی ذخایر و رهاسازی بچه ماهیان به دریا، پرورش ماهیان خاویاری در آب های نامتعارف داخلی و در قفس، افزایش مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها با رویکرد مدیریت ذخایر ماهیان خاویاری و معرفی گونه با ارزش تاس ماهی ایرانی. در مجموع علی رغم ناهماهنگی های مدیریتی گوناگون، رایزنی و مدیریت جمهوری اسلامی ایران منجر به اتخاذ سیاست های یکنواخت اداره دریای خزر شده که ازجمله می توان به کنترل صید ماهیان خاویاری و افزایش بازسازی ذخایر اشاره نمود. از بین چند کشور حاشیه دریای خزر تنها ایران سعی در حل این بحران یعنی کاهش چشمگیر ماهیان خاویاری داشته است، فعالیت های زیادی ازجمله احداث کارگاه های تکثیر و رهاسازی ماهیان خاویاری از سوی کشور ایران در این زمینه صورت گرفته که نتیجه بسیار خوبی هم به همراه داشته است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
389 -394
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071841 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!