نقش بحران سوریه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

پیام:
چکیده:

بحران سوریه به عنوان یک بحران سیاسی عمیق در خاورمیانه، با توجه به شکاف‌های اجتماعی موجود در جامعه سوریه مانند بحران هویت، دولت‌سازی، مشروعیت و فقر در کنار مداخله قدرت‌های منطقه‌ای و فرا‌منطقه‌ای و سازمان‌های فراملی و فروملی به عرصه تقابل و رقابت بین دو جریان متضاد «مقاومت» و «محافظه‌کاری عربی» و منافع قدرت‌های جهانی تبدیل شد. سوریه به عنوان سد نفوذ سیاست‌‌های ضدایرانی آمریکا در خاورمیانه، هم‌‌مرز بودن با حزب‌الله و اسرائیل و قرار گرفتن در محل تلاقی و اتصال دو ایدئولوژی ایران اسلامی و ناسیونالیسم عربی اهمیت ویژه‌ای دارد. بحران سوریه، امنیت منطقه‌ای ایران را با تهدیداتی از جنس تضعیف محور مقاومت، شکل‌گیری منازعات گفتمانی و تشدید تنش‌های فرقه‌ای و مذهبی، تضعیف جایگاه و نفوذ ایران، برهم‌ خوردن ساختار قدرت و موازنه قوا و بالا گرفتن رقابت تسلیحاتی در منطقه مواجه می‌کند که با وجود وابستگی متقابل امنیتی در منطقه، تاثیر منفی بر امنیت ملی ایران گذاشته و آینده آن ترسیم کننده صورت ‌بندی قدرت در خاورمیانه خواهد بود. این پژوهش، با بهره‌گیری از روش توصیفی - تحلیلی و استفاده از منابع کتابخانه‌ای به نقش بحران سوریه بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد. سوال اصلی که مطرح می شود این است که بحران سوریه چه نقشی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد؟ در پاسخ می‌توان گفت که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بحران سوریه تلاش‌ می‌کند با سیاست تدافعی و با حضور موثر در منطقه، امنیت نسبی خود را در شرایط خاص ناامنی در منطقه افزایش دهد.

زبان:
فارسی
صفحه:
82
لینک کوتاه:
magiran.com/p2072700 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!