طراحی، پیاده سازی و ارزیابی کاربردپذیری سامانه ثبت جراحی های تعویض مفاصل زانو و لگن

پیام:
چکیده:
مقدمه

آرتروپلاستی جزء اعمال جراحی مهم و روبه افزایش در ارتوپدی است که موفقیت آن به طور قابل ملاحظه ای باعث کاهش درد و افزایش توانایی بیمار می شود. مطالعه حاضر با هدف طراحی و پیاده سازی و ارزیابی کابرد پذیری نرم افزاری مناسب برای راه اندازی نظام ثبت آرتروپلاستی مفاصل زانو و لگن انجام گردید.

روش

مرور مقالات، دستورالعمل ها، فرم ها و گزارش های منتشرشده توسط جوامع ارتوپدی برای به دست آوردن حداقل داده های مورد نیاز، سپس بررسی سامانه های مشابه، مطالعه پرونده های بیماران و مصاحبه با متخصصین ارتوپدی برای دست یافتن به نیازمندی های اطلاعاتی و عملکردی سیستم مطلوب و بررسی روایی داده های استخراج شده انجام گرفت. مدل سازی و تکامل سیستم با پیروی از چرخه حیات طراحی و تولید سیستم های اطلاعاتی-رویکرد شی گراء صورت گرفت. یک نمونه اولیه با زبان پایتون و پایگاه داده PostgreSQL، ایجاد و از لحاظ قابلیت استفاده و میزان رضایت کاربران مورد ارزیابی قرار گرفت. آنالیز داده های کیفی به روش تماتیک و کمی با آمارهای توصیفی انجام گردید.

نتایج

با بررسی 9 رجیستری آرتروپلاستی کشورهای پیشرو و استخراج مجموعه حداقل داده ای و فرآیندهای کاری آن ها، اقلام داده ای موردنیاز (در پنج دسته شامل 39 آیتم) و فرآیندهای کاری مناسب استخراج و در طراحی، مدل سازی و پیاده سازی سامانه مورد استفاده قرار گرفتند. کاربران وجود سیستم را مفید و کاربردی ارزیابی کردند. همین طور، میزان رضایت کاربران از سیستم رضایت بخش بود.

نتیجه گیری

عملیاتی کردن این سیستم و ثبت اطلاعات آرتروپلاستی، به جامعه پزشکی و سیاست گذاران بهداشتی و درمانی کمک خواهد کرد تا با داشتن اطلاعات به روز، تصمیمات و سیاست گذاری های بهتری در راستای مراقبت از این بیماران انجام دهند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
163 -177
لینک کوتاه:
magiran.com/p2073310 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.