کاربرد امواج الکترومغناطیسی و تاثیر آن بربرهم کنش های «سنگ-سیال» و «سیال-سیال» در فرایند ازدیاد برداشت نفت

پیام:
چکیده:

تولید از مخازن نفت غیرمتعارف مانند: نفت سنگین، شیل ها و ماسه های نفتی مشکلات فراوانی دارد و استفاده از روش های حرارتی، جزء جدایی ناپذیر در تولید این مخازن محسوب می شود. بااین حال این روش ها مشکلاتی هم چون تامین سوخت، محدودیت عمق سازند، روش های اجرایی، تجهیزات و امکانات زیرزمینی و روزمینی و محدودیت های اقتصادی را به همراه دارد؛ لذا نیاز به فناوری های جدیدتر با کارایی بالاتر، بیش ازپیش احساس می شود. امروزه امواج الکترومغناطیسی کارایی خود را در حوزه های مختلفی ثابت کرده و توجه متخصصان صنعت نفت را نیز به خود جلب کرده است. پژوهش های متعددی در حوزه تاثیر امواج الکترومغناطیسی در فرکانس های «رادیویی» و «ماکروویو» بر خصوصیات نفت و تولید از مخازن، در مقیاس آزمایشگاهی و میدانی انجام شده است. در این مطالعه ابتدا سازوکار حاکم بر گرمایش الکترومغناطیسی، توزیع دما در محیط متخلخل و تغییر تراوایی نسبی سیالات و کشش سطحی آن ها بررسی شد و سپس تاثیر این امواج بر خصوصیات فیزیکی نفت مانند: گرانروی و خصوصیات شیمیایی آن شامل ارتقای درجای نفت و در نهایت برهم کنش «سنگ-سیال» و «سیال-سیال» مورد مطالعه قرار گرفت.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
40 -48
لینک کوتاه:
magiran.com/p2077587 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.