اثرات گل مغربی در مامایی بالینی ایران: یک مطالعه مروری

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف

امروزه گیاهان دارویی توسط زنان به ویژه در سنین باروری و بارداری مورد توجه قرار گرفته است به طوری که ردپای طب گیاهی در حدود نیمی از این زنان با اولین بارداری دیده می شود. داروهای گیاهی در کنار فواید درمانی می توانند اثرات توکسیک نیز داشته باشند، بنابراین مطالعات بالینی بر روی عصاره های گیاهی مفید است. این مطالعه با هدف مروری بر اثرات گل مغربی در مامایی بالینی ایران انجام شد.

مواد و روش ها

 در این مطالعه مروری، کیفیت مقالات توسط پرسشنامه تعدیل شده ی جداد بررسی شد و از حدود 90 مقاله ای که از موتورهای جستجو از بازه زمانی 1991 تا 2018 به دست آمد، 15 مقاله که نمره 3 یا بیشتر گرفتند وارد مطالعه شدند و نتایج آن ها از نظر تصادفی سازی، کورسازی و تورش های مختلف دسته بندی شد.

یافته ها

 از اثرات مثبت گل مغربی می توان به بهبود پروفیل لیپیدی دیابت حاملگی، کاهش عوارض هورمونی سندرم تخمدان پلی کیستیک، بهبود سندرم قبل از قاعدگی، تسریع گذر از اندوه پس از زایمان و جایگزین HRT در علائم یائسگی اشاره کرد. در مورد ماستالژی، برتری خاصی نسبت به درمان های قبلی نداشت و در رابطه با نمره بیشاپ در پست ترم نیز تاثیر موضعی آن نیاز به بررسی بیشتر دارد.

نتیجه گیری

 بیشترین بررسی های گل مغربی در ایران، در رابطه با سندرم قبل از قاعدگی زنان بوده است که نتیجه ی همه ی مطالعات، موید اثر مثبت گل مغربی در کاهش علائم PMS بود. به نظر می رسد بتوان گل مغربی را در زمینه کاهش علائم سندرم قبل از قاعدگی زنان پیشنهاد داد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
15 -28
لینک کوتاه:
magiran.com/p2079998 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.