بررسی بیمه عدم منفعت از منظر فقه و حقوق ج. ا. ایران

پیام:
چکیده:

با مراجعه به متون فقهی و قانونی و نظرات اساتید و علمای شیعه و سنی برخی قائل به تفکیک بین عدم‌النفع و تفویت منفعت شده‌اند و برخی دیگر هر دو را یکی می‌دانند، حال با این اوصاف با هدف نقش شرکت‎های بیمه (بیمه‎گر) در پوشش قرار دادن خسارت‎های عدم‌النفع این موارد را مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهیم. بیمه عدم‌النفع نوعی بیمه زیان پولی است، بیمه زیان پولی در واقع بیمه‌ای است که موضوع آن تضمین جبران پولی غیرمادی بیمه‌گذار، مانند از دست‌ دادن درآمد، سود، اجاره‌بها و یا کاهش ارزش پولی است. در واقع، عدم‌النفع به معنای اعم، شامل تفویت منافع محقق و محتمل می‌شود و صرفا منافع محقق فوت‌ شده قابل جبران است که در این مقاله عدم‌النفع به معنای اخص در نظر گرفته و ضمان‌آور می‌دانیم. با بررسی قوانین و مقررات و تطابق مواد قانونی در موضوع عدم‌النفع و بیمه آن، می‌طلبد که در این حیطه به منظور روشن شدن بحث و نتیجه‌گیری درست و منطقی در راستای عملی کردن جبران زیان‌های عدم‌النفع پژوهش و تحلیل‌های گسترده‌تری انجام گیرد، با این دیدگاه، مقاله حاضر سعی بر آن دارد که ابتدا با بررسی مبانی و شرایط این نوع بیمه‌نامه با نحوه انعقاد و انواع آن و همچنین تحلیل دیدگاه‌ها و نظریات حقوقدانان و فقها بطور اجمالی و به منظور نتیجه‌گیری درست و منطقی موارد ذکر شده را به بحث و بررسی بگذارد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
4
لینک کوتاه:
magiran.com/p2082252 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!