بررسی اثر جایگزینی بخشی از مصالح سنگی با ماسه ریخته گری بر خواص مکانیکی و دوام ملات تعمیری

پیام:
چکیده:

تعمیر و نگهداری سازه ها در طول عمر سازه امری اجتناب ناپذیر می باشد. بنابراین استفاده از یک ماده تعمیری که قابلیت ارائه سرویس مجدد در زمان طولانی تری را داشته باشد، لازم می باشد. امروزه تولید یک ماده تعمیری که پیوستگی کامل با المان آسیب دیده داشته باشد و بر اساس مصالح موجود در کشور دارای صرفه اقتصادی نیز باشد، ضروری است. از طرف دیگر افزایش ضایعات صنعتی، کمبود فضای دفن زباله و افزایش هزینه های آن، بازیافت ضایعات صنعتی را به یک الزام تبدیل نموده است. یکی از این مواد زائد، ضایعات ماسه ریخته گری است که حاوی رزین، پودر ذغال و بنتونیت می باشد که قابل حل در آب بوده و باعث انتشار مواد شیمیایی خطرناک در محیط زیست می گردد. در این پژوهش نمونه های ملات و گروت با جایگزینی مقادیر مختلف ضایعات ماسه ریخته گری با ماسه با هدف بررسی اثر جایگزینی بر خواص این محصولات پایه سیمانی، ساخته شده است. نتایج نشان می دهد جایگزینی ضایعات ماسه ریخته گری کارایی ملات و گروت تا حدودی کاهش می دهد. در رابطه با خواص سخت شده، جایگزینی 20% از این ماده ضایعاتی باعث کمترین کاهش مقاومت فشاری ملات می گردد اما جایگزین 10% از این ماده باعث افزایش مقاومت فشاری گروت شده است. اثر این مواد بر مقاومت خمشی نیز تقریبا همانند تغییرات مقاومت فشاری بوده است. با توجه به نتایج تحقیق حاضر آزمایش فراصوت که بعنوان یک آزمایش کنترل کیفیت غیرمخرب برای مقاومت فشاری بتن بکار می رود، قابلیت تخمین مقاومت فشاری و خمشی ملات و گروت را ندارد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
195 -206
لینک کوتاه:
magiran.com/p2082925 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!