بررسی اثرات محیط زیستی نمک پاشی معابر شهری (مطالعه موردی شهر کرج)

پیام:
چکیده:

در این مطالعه مقدار ماسه و نمک مصرفی شهر کرج با توجه به آمار گردآوری شده از سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج بررسی گردید. بررسی ها نشان داد که طی 3 سال گذشته (96-1394) در مجموع 18810 تن مخلوط ماسه و نمک مصرف شده است. عملیات برف و یخ زدایی معابر نیز به دو شیوه سنتی (83 درصد) و مکانیزه (17 درصد) صورت می گیرد و رعایت نکردن نسبت استاندارد ماسه و نمک و دستی بودن روش نمک پاشی باعث تحمیل اثرات سوء بسیاری بر روی منابع محیط زیستی شهر شده است. سپس در ادامه اثرات سوء نمک پاشی معابر با محوریت اثر بر زیرساخت های شهری (آسفالت، جداول و...) و پارامترهای محیطی (پوشش گیاهی، آب های سطحی و زیرزمینی، خاک، هوا) و ارائه راهکارهای تقلیل این اثرات با استفاده از مطالعات کتابخانه ای و مرور منابع مرتبط در اینترنت مورد توجه قرار گرفت. در حقیقت، نمک پاشی برای یخ زدایی معابر هم اکنون آخرین گزینه اجرایی در کشورهای پیشرفته به شمار می رود و مسئولان شهری تلاش می کنند ضمن حذف تدریجی نمک سدیم (NaCl)، با به کارگیری شیوه های جدیدتر هم چون آموزش شهروندان برای مواجه با شرایط یخبندان، استفاده از مواد یخ زدا با ترکیبات آلی (CaMg4) (COO3CH) یا همان (C.M.A)، آموزش پیمانکاران در خصوص نحوه اصولی استفاده از مواد یخ زدا، لوله گذاری آب گرم در زیر مسیر پیاده راه ها، کشیدن یک لایه سیلیکون محافظ روی سنگفرش معابر و پیاده راه ها، اثرات مخرب نمک پاشی را به حداقل برسانند. هرچند این روش ها پرهزینه تر است، اما عملی است و هزینه های آن در درازمدت در مقابل اثرات و هزینه های ناشی از انباشت نمک در محیط بسیار ناچیز می باشد.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
59 -72
لینک کوتاه:
magiran.com/p2083610 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!