تحلیل جریان علمی پژوهش‎های حسابرسی در پایگاه اطلاعاتی وب آو ساینس

پیام:
چکیده:
هدف

هدف این مقاله بررسی روند پیشرفت تحقیقات حسابرسی از ابتدا تاسال 2020 است.

روش

روش پژوهش اصلی این مقاله تحلیل بیبلیومتریک و تحلیل شبکه‏های اجتماعی است که به مطالعه و بررسی ویژگی‎های مقالات منتشر شده از قبیل نویسندگان، کشورها، موضوعات و... می پردازد. نمونه این پژوهش 8357 مقاله در حوزه حسابرسی است که در پایگاه Web of science از ابتدا تا سال 2020 میلادی نمایه شده اند.

یافته ها

یافته‎ها نشان می‎دهد که روند کلی انتشار مقالات صعودی است و بیشترین تعداد مقالات در سال 2018 منتشر شده است. پرتکرارترین کلمات عبارتند از: کیفیت حسابرسی، کمیته حسابرسی، حق الزحمه حسابرسی، حسابرسی داخلی، استقلال حسابرس، استانداردهای حسابرسی، ریسک حسابرسی، کنترل داخلی و خدمات غیرحسابرسی. پراستنادترین مقاله، مقاله‎ای است با عنوان «مدیریت سود و ویژگی‎های اعضای هیئت مدیره و کمیته حسابرسی»  که در سال 2002 منتشر شده است. کشور آمریکا درصدر جدول فعالترین منتشران این حوزه قرار دارد.

نتیجه گیری

سیر تحول در کلمات کلیدی قابل تقسیم به 4 طبقه است: 1) ویژگی‎های حسابرس و روش‎های حسابرسی 2) قضاوت و گزارش حسابرس 3) پررنگ تر شدن نقش حسابرسان و افزایش توجه به آنها 4) افزایش کیفیت حسابرسی و پاسخگویی حسابرسان و مدیران و همچنین افزایش حیطه حسابرسی در راستای گزارشگری غیرمالی.

دانش افزایی

مرور پیشرفت تاریخی تحقیقات حسابرسی که متاثر از محیط حسابرسی است می‎تواند موجب درک، تحلیل و تفسیر تحول حسابرسی با توجه به تغییر انتظارات جامعه گردد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
25 -46
لینک کوتاه:
magiran.com/p2088724 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.