منشاء و ژئودینامیک دلریت های گنبد نمکی کوهرنگ

پیام:
چکیده:

در این مقاله به بررسی خصوصیات سنگ شناسی و ژئوشیمیایی سنگ های مافیک ناحیه کوهرنگ به عنوان بخشی از پهنه ساختاری زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری پرداخته می شود. سنگ های آذرین گنبد نمکی کوهرنگ دارای بافت اینترگرانولار و گاهی افتیک با کانی شناسی پلاژیوکلاز، پیروکسن، آمفیبول، تیتانیت و لوکوکسن می باشند. این سنگ ها حاوی 10/48 -02/47 درصد وزنی سیلیس بوده و از نظر ترکیبی در محدوده سنگ های آذرین بازیک قرار می گیرند. این سنگ ها میزان K2O متغیر (34/1-28/4 درصد وزنی)، Na2O متوسط (11/1–37/2 درصد وزنی)، MgO (21/5–29/6 درصد وزنی) و *Fe2O3 (93/3- 60/4 درصد وزنی) را نشان می دهند. میزان TiO2 در آنها نسبتا بالاست. در نمودار به هنجار شده به کندریت غنی شدگی از LREES نسبت به عناصر HREES مشاهده می شود که بیانگر ماهیت E-MORB برای ماگمای منشا این سنگ هاست. نمودارهای ژئوشیمیایی، شکل گیری سنگ های منطقه در محیط درون صفحه و ریفت قاره ای را نشان می دهد که دارای منشا مانتوی آستنوسفری بوده و آلایش پوسته ایی چندانی را متحمل نشده است. نسبت CaO/Al2O3 برابر 66/00-48/0 به همراه الگوی تخت در HREE موید یک منشا مانتویی اسپینل دار است

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
32 -46
لینک کوتاه:
magiran.com/p2097759 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.