بررسی و شبیه سازی تاثیر ضریب شکست محیط بر روی سلول خورشیدی سیلیکونی آمورف پلاسمونی حاوی نانوصفحه ریبونی نقره

پیام:
چکیده:
سلول های خورشیدی در محیط های مختلف و بسته به اینکه در چه شرایط آب و هوایی قرار می گیرند بازده و عملکرد متفاوتی دارند. تغییرات آب و هوا به تغییر ضریب شکست محیط می انجامد و عملکرد سلول خورشیدی را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله، تاثیر تغییرات ضریب شکست محیط در سلول خورشیدی سیلیکونی به ضخامت 500 نانومتر و نانوصفحات ریبون نقره با عرض 25 نانومتر و طول 50 نانومتر شبیه سازی و مدل سازی شده است. تغییرات ضریب شکست محیط از 1 تا 1.6 در عملکرد سلول خورشیدی بررسی شده است. نتایج شبیه سازی نشان می دهد که بیشترین بازده و جذب سلول خورشیدی پلاسمونی با نانوصفحات ریبون نقره با عرض 25 نانومتر و طول 50 نانومتر و دوره تناوب 50 نانومتر در ضریب شکست 1.2 اتفاق می افتد. بازده سلول خورشیدی در این شرایط برابر 12.45% و ضریب پرشدگی حدود 83% به دست آمد. همچنین نتایج شبیه سازی مقدار ولتاژ مدار باز و چگالی جریان اتصال کوتاه را به ترتیب 0.21 ولت و mA/cm2 6.91 نشان می دهند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
57 -68
لینک کوتاه:
magiran.com/p2098671 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.