چگالی سنجی قطعات پودر متالورژی با استفاده از پرتونگاری دیجیتال

پیام:
چکیده:

چگالی سنجی قطعات متالورژی پودر در تعیین کیفیت و کارایی آن ها بسیار مهم است. وجود حفرات و تخلخل های بیش از حد، سبب تغییرات چگالی قطعات ساخته شده با این روش و کاهش استحکام آن ها می شود. برای بررسی چگالی قطعات از روش ارشمیدس استفاده می شود که در آن نمونه هایی با ابعاد مشخص از قطعه جدا شده و چگالی آن ها با به دست آوردن وزن و حجم محاسبه می شود. استفاده از روش های غیر مخرب برای آنکه در هنگام اندازه گیری چگالی، آسیبی به قطعه نرسد، ارجحیت دارد. در این تحقیق استفاده از روش پرتونگاری صنعتی که بر مبنای تضعیف پرتوهای اشعه ایکس با ماده عمل می کند و یک آزمون غیر مخرب است، برای این کار پیشنهاد شده است. در این تحقیق با استفاده از پرتونگاری دیجیتال چگالی قطعات مختلف خودرو به دست آمده و با روش ارشمیدس مقایسه شده است. نتایج نشان می دهد که این روش دقت و کارایی مناسبی برای اندازه گیری چگالی قطعات بدون آسیب زدن به آن ها دارد. همچنین، با این روش می توان ساختار داخلی قطعه و عیوب آن را نیز بررسی کرد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
69 -79
لینک کوتاه:
magiran.com/p2098672 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.