یک توده فیبروسارکومای بزرگ، گزارش موردی

پیام:
چکیده:

فیبروسارکوما یک نئوپلاسم مزانشیمال بدخیم فیبروبلاست ها است که  قابلیت عود موضعی و متاستاز دارد. این نئوپلاسم نادر است و در بالغین جوان وکودکان شایع تر می باشد. درمان فیبروسارکوما جراحی با حاشیه بافت سالم اطراف با یا بدون رادیوتراپی می باشد. بیمار یک خانم 22 ساله با شکایت خونریزی و درد توراسیک بین دو استخوان اسکپولا بود که در آبان ماه 1397به بیمارستان ولیعصر(عج) اراک مراجعه کرد. در معاینه، توده ای همراه نکروز و خونریزی مشاهده گردید. معاینه اعصاب کرانیال نرمال، تندرنس در مهره های سرویکال و لومبار منفی و در مهره های توراسیک مثبت بوده و فورس اندام ها 5/5 بود. در تصویربرداری سی تی اسکن و MRI، توده نسج نرم در ابعاد 140*126*114میلی متر با حدود مشخص و عدم دست اندازی به مهره ها و کانال نخاعی مشاهده شد. بیمار3 روز پس از بستری، تحت عمل جراحی قرار گرفت و توده2600 گرمی از محل خارج شد. نتایج آسیب شناسی تشخص فیبروسارکوما با درجه تمایز2 تا 3، با میتوز و بدون نکروز، را گزارش نمودند.

نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
123 -129
لینک کوتاه:
magiran.com/p2098734 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.