تاثیر افزودنی اگزالات پتاسیم و اکسید نیکل بر ساختار، مقاومت خوردگی و سایش پوشش فسفات منگنز

پیام:
چکیده:

در این تحقیق، فرمول بندی حمام فسفات منگنز به منظور ایجاد لایه‏ای مقاوم در برابر خوردگی، سایش و اصطکاک بر روی سطح فولاد کم کربن (St37) مورد بررسی قرار گرفت. به این منظور ابتدا محلول پایه فسفات منگنز با بهینه سازی غلظت هرکدام از اجزا سازنده حمام، تهیه شد. سپس اثر افزودنی‏ های اگزالات پتاسیم و اکسید نیکل بر روی خواص پوشش نظیر ضخامت، وزن واحد سطح (با مقدار بهینه gr/l 0.1 ±1 اکسید نیکل وزن پوشش مقدار gr/m20.2± 39.8 و با مقدار بهینه gr/l 0.1 ± 0.5 اگز الات پتاسیم وزن پوشش مقدار gr/m2 0.3± 48.99 گردید.)، ریخت شناسی، مقاومت به خوردگی و سایش بررسی گردید و در نهایت بهترین پوشش‏ها مشخص شد. نتایج آزمون‏ های مختلف نشان داد که فاز عمده‏ پوشش فسفات منگنز، هوراولیت می‏باشد که در پوشش‏های حاصل از محلول فاقد هرگونه افزودنی، شکل بلورها، به صورت مکعب می‏باشد، که البته با اضافه کردن افزودنی ها شکل بلورها تغییر ‏کرده و اندازه ذرات نیز ریزتر و فشرده‏تر می‏گردد. بالاترین مقاومت خوردگی به دست آمده تحت آزمون مه نمکی (98 ساعت) و طیف‏سنجی امپدانس الکتروشیمیایی (EIS) (با مقاومت انتقال بار (Rp) Ω.cm2253± 77983)مربوط به پوشش فسفات حاوی اکسید نیکل می‏باشد. مطابق نتایج حاصل از آزمون پین روی صفحه (Pin on disk) نمونه‏ های فسفاته و صابونی شده، ضریب اصطکاک سطح را از حدود 0.6 (برای فولاد بدون پوشش) به حدود 0.15 کاهش داده، که این مسئله نشان‏دهنده‏ خاصیت ضد سایش و اصطکاک این پوشش ‏ها می‏باشد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
305 -315
لینک کوتاه:
magiran.com/p2099007 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.