آموزش از راه دور بستری برای کاربست نظریه استقلال یادگیرنده

چکیده:
اهداف

با ورود فناوری های جدید ارتباطی، فرایند یاددهی یادگیری از معلم محوری به یادگیرنده محوری با تاکید بر مرکزیت یادگیرنده در حرکت بوده و تبیین کننده استقلال در تعیین روش های تدریس و شیوه ارزیابی می باشد. بر این اساس استقلال یادگیرنده یکی از مفاهیم بنیادی در نظام آموزش از راه دور است. هدف از پژوهش حاضر، بررسی نظریه استقلال در نظام آموزش از راه دور با هدف توجه به تفاوت های فردی و فراهم کردن فرصت های متنوع آموزشی در جهت ارتقاء کیفیت فرایند یاددهی یادگیری می باشد.

روش ها:

 این مقاله از نوع مروری و کتابخانه ای است. در تدوین آن از جستجوهای اینترنتی با استفاده از موتورهای جستجوگر و در پایگاه داده های معتبر ازجمله Magiran, Noormags, Scientific Information Database, Science Direct, Google Scholar و مطالعات کتابخانه ای در کتب و مقالات علمی منتشر شده استفاده شده است.. بازه زمانی منابع فارسی از سال 1380 تا سال 1394 و بازه زمانی منابع انگلیسی از سال 1981 تا سال 2013 می باشد.

نتایج

بنابر یافته های پژوهش، آموزش از راه دور روشی است که مبتنی بر اصل خودآموزی می باشد و در آن تهیه مواد آموزشی خودآموز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. آزادی اندیشه، تفکر خلاقانه، مسئولیت پذیری و خود آفرینی از ویژگی هایی می باشند که آموزش از راه دور در پی تحقق آن ها بوده و سعی در برآوردن نیازهای یادگیرندگان عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد. آموزش از راه دور برای تبدیل شدن به یک نظام آموزشی نوین، لازم است دارای پایه های نظری و نظریه پردازی باشد. به همین دلیل کسانی به ارائه نظریه هایی در باب آموزش از راه دور مبادرت کرده اند که موجب قوام و قدرت این نظام آموزشی جدید شده است. از جمله این نظریه ها، نظریه استقلال یادگیرنده است که نظریه پرداز این حوزه، چارلز ویدمیر می باشد.

نتیجه گیری:

 آموزش از راه دور و نظریه های آن توانسته اند تحولی نوین در فرایند یاددهی یادگیری ایجاد نمایند که به موجب آن شاهد یادگیری موثرتر، عمیق تر و پایدارتر یادگیرندگان باشیم چراکه اساس آموزش از راه دور بر استقلال یادگیرنده استوار می باشد. مسئولیت پذیری، استقلال عمل، خود جست و جوگری و خود اکتشافی، از ویژگی های بارز یادگیرنده در این نظام است که هرگز در نظام آموزش سنتی، شاهد این ویژگی ها نبودیم. امید است با بهره گیری بیشتر از این نظام آموزشی موجبات ارتقاء کیفیت فرایند یاددهی یادگیری را فراهم نماییم.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
54 -61
لینک کوتاه:
magiran.com/p2099190 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.