شاخص های داد و ستد حلال در فعالیت های اقتصادی اسلام

نویسنده:
پیام:
چکیده:

فعالیت های اقتصادی و درآمدزایی جزء جدانشدنی زندگی بشر است. تامین نیازهای انسان مانند غذا، پوشاک، مسکن، یادگیری و دیگر موارد در سایه این نوع فعالیت ها تامین می گردد. تامین این نیازها از منابع مشترک، بودن زمینه ساز بروز اختلافات در میان بشر در حوزه فعالیت های اقتصادی و درآمدزایی است. دین اسلام به فعالیت های اقتصادی و درآمدزایی اهمیت  فراوانی داده است. در منابع دینی گزاره «کاد الفقر ان یکون کفرا» بیان شده است که بیانگر این مطلب است که عدم توجه به فعالیت های اقتصادی و درآمدزایی در تامین نیازها سرنوشت نهایی انسان را با خطر مواجه می کند. در گزاره های دینی علاوه بر توجه به فعالیت های اقتصادی و درآمدزایی، فرایندی جلوگیری از بروز اختلاف نیز ارائه شده است. کسب درآمد حلال، فرایند پیشنهادی در گزاره های دینی برای پیشگیری از اختلاف است. مسئله ای که این نوشتار به آن خواهد پرداخت این است که شاخص های معاملات حلال و قانونی چیست؟ درگزاره های دینی راهبرد محوری در کسب درآمد حلال، «مصلحت ساز بودن» و «فساد انگیز نبودن» بیان شده است که براساس آن ها شاخصه های متعددی به دست خواهد آمد. تحقیق پیش رو، یک تحقیق بنیادی است که رویکرد آن توصیفی بوده و به روش کتابخانه ای انجام شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
25 -49
لینک کوتاه:
magiran.com/p2099697 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.