نقش سازمان ملل متحد در توسعه همکاری های بین المللی پلیسی و مبارزه با جرائم

نویسنده:
پیام:
چکیده:

نا امن نمودن جهان برای مجرمین مستلزم توسعه همکاری های منطقه ای، فرامنطقه ای و بین المللی میان دولت ها می باشد. از این رو نقش سازمان های منطقه ای و بین المللی مرتبط با موضوعات مقابله با جرائم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سازمان ملل متحد با بهره گیری از ظرفیت های منحصر به فرد از جمله تعدد نهادها، کنوانسیون ها، قطعنامه ها در اجرای رسالت حفظ صلح و امنیت بین الملل جایگاه ویژه ای در مبارزه با جرائم و توسعه همکاری های پلیسی برخوردار می باشد. بی شک همکاری های این سازمان با سایر سازمان های مرتبط از جمله سازمان بین المللی پلیس جنایی (اینترپل)، پلیس اتحادیه اروپا (یوروپل) و... می تواند تاثیر اقدامات سازمان ملل را به حد مطلوبی به مرحله اجرا درآورد. لذا ضرورت این همکاری ها در مبارزه با جرائم فراملی و یا در سطح بین الملل نیاز به توسعه صلاحیت ها و ایجاد روابط جدیدی برای پیگیری این گونه جرائم به وجود می آورد. بنابراین بررسی عملکرد سازمان ملل متحد در توسعه همکاری ها و اقدامات پلیسی و همچنین همکاری آن با سازمان هایی که ماهیت پلیسی دارند، مطالعه راهکارها و محدودیت های اینگونه سازمان ها در چهارچوب دیپلماسی پلیسی برای مقابله با جرائم سازمان یافته منطقه ای و بین المللی از اهداف اصلی این مقاله می باشد. 

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
121 -142
لینک کوتاه:
magiran.com/p2099806 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.