مروری بر پوشش های بسته بندی نانو و نقش آنها در کنترل کیفیت مواد غذایی

پیام:
چکیده:

فناوری نانو را می توان در صنایع غذایی برای تولید، فرآوری، ذخیره و کنترل کیفیت مواد غذایی استفاده کرد. نانومواد بر خلاف مواد ریز در مقیاس معمولی، به دلیل داشتن ویژگی های نوین می توانند با ارائه بافت، رنگ و ظاهر جدید، کیفیت حسی غذاها را بهبود بخشند. از نانوفناوری برای طراحی نانو حسگرها، تشخیص اجزای مضر در غذاها و سامانه بسته بندی هوشمند استفاده می شود، زیرا شناسایی آلودگی مواد غذایی را با سرعت و حساسیت بسیار بالا امکان پذیر ساخته است. بسته بندی های هوشمند و فعال سبب نوآوری های بسیاری برای صنعت غذا و سایر صنایع در آینده است. با استفاده از فناوری نانو، با بهبود خواص مکانیکی، ضد میکروبی و ممانعت کنندگی، بسته بندی جدیدی فراهم می شود که ماندگاری مواد غذایی را افزایش می دهد. این مقاله به ارائه یک مرور کلی در مورد طبقه بندی، روش های مقدماتی و مسائل ایمنی نانومواد در صنایع غذایی می پردازد.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
74 -88
لینک کوتاه:
magiran.com/p2099814 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.