معرفی فیلم های تکنولوژی و سرگرمی TED دردانشگاه های علوم پزشکی ایران

پیام:
چکیده:

تدوین فیلم های TED (Technology, Entertainment and Design) در راستای تلفیق تکنولوژی، سرگرمی و طراحی از سال 1984 در قالب یک کنفرانس آغاز گردید (1). TED بیانگر کنفرانس های ساختارمند و در زمان بندی مشخص است که در شاخه های مختلف علم، از زبان افراد مجرب در هر رشته تخصصی بیان می گردد و در قالب ویدیو های کوتاه از بیان تجارب، نظرات و پیشنهادات دانشمندان هر رشته، به شیوه های مختلف در دسترس علاقمندان در سراسر جهان قرار می گیرد (3, 2). در حیطه های بالینی نیز از آنجایی که روش های تشخیصی، پیشگیری و درمان ممکن است با گذشت زمان و با انجام پژوهش های بیشتر نقض گردند و غیر نافع یا مضر شناخته شوند (4)، در دسترس بودن منابع آموزشی جدید و با تکنولوژی روز دنیا در افزایش میل و رغبت مدرسین و فراگیران علوم پزشکی به مطالعه ی منابع روزآمد، تاثیرگذار است (5). امروزه یکی از جذاب ترین و موثرترین روش های آموزش از طریق TED می باشد که در بسیاری از کشورها و به زبان های مختلف در حال افزایش است. بیش از سه دهه از معرفی فیلم های TED در دنیا می گذرد و گفتمان های TED متعددی از تجارب پزشکان حوزه های مختلف تخصصی در سطح دنیا انتشار یافته و در جریان است (6). با گذر از عصر دیجیتال و ورود به عصر سایبر در دنیای تکنولوژی، متخصصین علوم پزشکی برای تامین نیازهای اطلاعاتی و ارتباطی خود ناگزیر به استفاده از سیستم های مفهومی متفاوتی شده اند. هر کدام از مفاهیم علمی نوظهور دارای بار معنایی خاصی هستند که باید در زمینه خود باز تعریف شوند، تا بتوان در سیستم های مفهومی علوم تخصصی از جمله آموزش، پژوهش، مدیریت و ارائه خدمات سلامت از آنها بهره برد (7)؛ از جمله این مفاهیم نوظهور، گفتمان های TED است. در سال های اخیر در خصوص فواید و محدودیت های استفاده از گفتمان های TED در علوم پزشکی مطالعاتی در خارج کشور انجام گرفته است (3, 8). در کشور ایران نیز تیم های سلامت جهت پاسخ به سوالات بالینی خود، منابع متعدد الکترونیک (9) و غیر الکترونیک در اختیار دارند. در مواردی نیاز است که تیم سلامت از مرور شواهد موجود، جهت اتخاذ تصمیم بالینی اقدام نمایند و از سوی دیگر شواهد علمی پژوهشی در خصوص فیلم های تکنولوژی و سرگرمی TED در علوم پزشکی ایران در دسترس نمی باشد. بهره گیری از تکنولوژی و استفاده از منابع اطلاعاتی الکترونیکی در تصمیم سازی های بالینی تیم های سلامت، در پژوهش های مختلفی در ایران مورد ارزیابی قرار گرفته (14-10،7). لیکن در خصوص معرفی مفهوم TED و کاربرد آن در حوزه های مختلف علوم پزشکی از جمله علوم بالینی و پزشکی مبتنی بر شواهد در ایران، مستندی یافت نشد. از آنجایی که به روز بودن تیم های سلامت و معرفی پروتکل های جدید پیشگیری، تشخیص، درمان و توانبخشی به شیوه های بدیع، جذاب و با صرف زمان های کوتاه در دست یابی به پوشش گسترده تر بهره برداری تیم های سلامت تاثیرگذار است (15, 11)، در دسترس قرار دادن فیلم های TED در حوزه های علوم پزشکی ایران، در این امر کمک کننده خواهد بود.

نوع مقاله:
یادداشت تحریریه
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -2
لینک کوتاه:
magiran.com/p2100127 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.