بررسی شوینده های موی سر در احادیث طبی و نقش آن در سلامت

پیام:
چکیده:

رهنمودهای بهداشتی بسیاری در ارتباط با سلامت انسان در جوامع حدیثی ارایه شده است که یکی از آن ها بهداشت موی سر می باشد. در این راستا، پژوهش حاضر به تحلیل و واکاوی راهبرد تنظیفی و شستشوی موی سر با شوینده هایی چون حنا، سدر، خطمی و کتم و نقش بهداشتی و درمانی آن ها پرداخته است. در حقیقت هدف از پژوهش حاضر، شناسایی بخشی از ابعاد آموزه های طبی روایات در زمینه شوینده های موی سر و نقش آن در مراقبت از بهداشت و سلامت می باشد. در پژوهش حاضر که مبتنی بر روش تحلیل محتوا است، ابتدا با مراجعه به کتب معتبر حدیثی مانند "الکافی" و "وسایل الشیعه"، احادیث مربوط به مراقبت از موی سر و شوینده های آن شناسایی شدند و محورهای مراقبت از بهداشت و سلامت مو تجزیه و تحلیل گردیدند. نتایج نشان دادند شوینده هایی مانند حنا، سدر، خطمی و کتم که در احادیث مورد تاکید قرار گرفته اند، علاوه بر خاصیت شویندگی موی سر و پاک کنندگی، حاوی موادی طبیعی هستند که در ازمیان بردن غم و اندوه فرد موثر می باشند. این مواد تسکین بخش بوده و در احادیث از آن ها به عنوان عامل دور کردن وسواس شیطان از انسان یاد شده است. احادیث طبی مربوط به شوینده های مو، حاوی آموزه هایی ناظر بر مداخلات معنوی و بهداشتی در مورد مراقبت از مو و سلامت آن هستند. به نظر می رسد که استفاده از چنین شوینده هایی و ترویج آن می تواند بر ارتقای سلامت جسمی و روانی جامعه و کاهش هزینه های دارویی اثرگذار باشد.

زبان:
فارسی
صفحات:
45 -55
لینک کوتاه:
magiran.com/p2103783 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.