مروری بر ملاحظات انجام فعالیت‎های ورزشی در طی شیوع بیماری کووید-19

پیام:
چکیده:

با شیوع گسترده کرونا ویروس (کووید-19) در سراسر جهان این نگرانی در مورد انجام فعالیت‏های بدنی و ورزش بوجود آمده است. مرور تحقیقات انجام شده بر روی تمرین بدنی و عفونت‏های ویروسی نشان می‏دهد که فعالیت‏های ورزشی هوازی منظم و با شدت متوسط (VO2max %80-65) تیتر آنتی‏بادی، تکثیر لنفوسیتی، تولید اینترفرون گاما، سلول‏های NK، ایمونوگلوبولین‏های G و M را افزایش می‏دهد. همچنین سطوح سایتوکاین‏های التهابی و کموکاین‏ها را تعدیل می‏کند و باعث پاسخ‏های قوی‏تر و طولانی‏تر به واکسیناسیون آنفولانزا در افراد بزرگسال می‏شود. بنابرین با مرور پیشینه تحقیقاتی موجود و شباهت برخی عوارض بیماری کووید-19 به آنفولانزای H1N1 می‏توان برای انجام ورزش در حین شیوع این ویروس توصیه کرد که: 1- افراد بطور منطقی باید در این زمان فعالیت‏های ورزشی سنگین و طاقت فرسا را محدود کنند زیرا طبق فرضیه پنجره باز این فعالیت‏ها ممکن است استعداد ابتلا به عفونت را افزایش دهند. 2- افراد سالم و بدون علامت با رعایت دستورالعمل‏های بهداشتی می‏توانند ورزش با شدت متوسط را ادامه دهند و از تقویت عملکرد ایمنی ناشی از آن بر طبق منحنی J شکل بهره‏مند شوند. 3- افراد با علایم خفیف بیماری در دستگاه تنفسی فوقانی (مانند: آبریزش بینی‏، احتقان سینوس‏، گلو درد جزیی) با رعایت ملاحظات می‏توانند فعالیت‏های ورزشی سبک داشته باشند. 4- افراد با علایم گسترده‏تر و مشکوک به کووید‏-19 (مانند: تب، سرفه خشک، گلودرد شدید، درد بدن، تنگی نفس، خستگی عمومی) تا زمان بهبودی کامل از انجام فعالیت‏های ورزشی پرهیز نمایند.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
161 -168
لینک کوتاه:
magiran.com/p2107274 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.