درمان های موضعی خارش بیماران تحت درمان با همودیالیز: یک مطالعه مروری سیستماتیک

پیام:
چکیده:
هدف

خارش در بیماران همودیالیزی یکی از شایع ترین علایم آزاردهنده در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه است. اگر چه درمان های دارویی تا حدودی می توانند منجر به کاهش خارش در بیماران همودیالیزی شوند، درمان قطعی خارش در این بیماران چالش برانگیز است. از این رو مقالات متعددی در این زمینه انجام شده است ولی تجمیع این مقالات به چاپ نرسیده است. لذا مطالعه حاضر با هدف مروری بر درمان های موضعی خارش طراحی شد.

روش کار

مطالعه مروری به واسطه جستجوی پایگاه های اطلاعاتی SID،PubMed ، Google scholar، Scopus، web of science, Barak at Knowledge Network System, Elsevier, springer, ،magi ran ،Herb med، biomed central، در محدوده سالهای 1987 تا 2018 و در بین مقالات فارسی و انگلیسی انجام شد. بعد از اتمام جستجو، تعداد 217 مقاله بدست آمد که پس از غربالگری عنوان 63 مقاله باقی ماند، 12 مقاله بعد از خواندن چکیده حذف شد و در 51 مقاله باقی مانده، متن اصلی مورد مطالعه قرارگرفت که 20 مقاله به دلیل عدم ارتباط با موضوع پژوهش در این مرحله خارج شد و 31 مقاله نهایی وارد مطالعه شد. مقالات با استفاده از چک لیست JADAD مورد بررسی قرار گرفت و 25 مقاله دارای میانگین مناسب و امتیاز بالای 3 بودند که وارد مطالعه شدند.

یافته ها:

نتایج مقالاتی که در زمینه درمان های جلدی در خارش بیماران همودیالیزی، موثر گزارش شد شامل استفاده از امولینت، ژل، پماد، کرم، روغن و لوسیون بود. مروری بر این مطالعات نشان داده که پماد، دارای بالاترین تاثیر درکاهش میزان خارش است. دیگر درمان های موضعی کرم، ژل، روغن ها و لوسیون و امولینت برای کاهش خارش بیماران همودیالیزی مفید است.

نتیجه گیری:

با توجه به نتایج مطالعه حاضر توصیه می گردد ابتدا بیماران همو دیالیزی برای کاهش خارش از پماد، کرم و ژل ها استفاده نمایند و سپس روغن ها، لوسیون و هلیوتراپی به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار دارند.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
511 -525
لینک کوتاه:
magiran.com/p2108050 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.