تروریسم زیست محیطی: تحلیل ساختارشناختی انواع و مرتکبان آن

پیام:
چکیده:
تروریسم زیست محیطی در مفهوم به کارگیری عوامل زیست محیطی در حملات ترویستی به عنوان یکی از پیچیده ترین اشکال تروریسم مدرن شناخته می شود. تاکنون، هیچ نظریه ای قطعی در ارتباط با چرایی تمایل به استفاده از این عوامل در جریان حملات تروریستی به اثبات نرسیده است. آنچه به نظر می رسد هسته مرکزی اغلب این حملات را تشکیل می دهد، تلفات جمعی با آثار همه گیرشدن (اپیدمیک) و ایجاد هرج ومرج و شرایط غیرطبیعی در اوضاع جامعه و کمی فراتر در کل جهان است؛ امری که در اغلب این حملات تحقق یافته است. مهم ترین اهداف در ورای این حملات انتقام گیری حاصل از شکست در ابراز وجود در عرصه سیاست و اجتماع و نیز تحقق بخشیدن به ظهور جهانی آرمانی و عاری از شیطان و نیروهای شیطانی است؛ امری که به نحو مبهمی با برخی اندیشه های آخرالزمانی ممزوج شده است. افزایش تعداد فرقه های آخرالزمانی با برداشت های سوء از مذاهب متعدد و ترکیب آنان و درنتیجه ارایه قرایتی غیرقابل پذیرش به لحاظ عقلی در کنار تمایل شدید آنان به استفاده از عوامل زیست محیطی و به ویژه عوامل زیستاری (بیولوژیکی) ما را برآن داشته است تا به بررسی یکی از مهم ترین و پیچیده ترین ابعاد تروریسم زیست محیطی بپردازیم. هدف اصلی در این پژوهش، واکاوی عوامل گرایش به تروریسم زیست محیطی و به ویژه استفاده از عوامل زیستاری (بیولوژیکی) ازنظر مبنایی و نیز ماهیت مرتکبان آن است. درحقیقت، در این پژوهش در مقام ارایه یک الگوی شخصیتی از مرتکبان تروریسم زیست محیطی هستیم. نتایج حاصل از این پژوهش حاکی از وجود اختلالات روان شناختی، ذهنیتی بنیادگرا و آخرالزمانی و انگیزه های انتقام جویی مذهبی در برابر حکومت های سکولار و غیردینی در مرتکبان تروریسم زیست محیطی است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
113 -141
لینک کوتاه:
magiran.com/p2109263 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.