مفاهیم بهداشت و پزشکی در شاهنامه فردوسی

نویسنده:
پیام:
چکیده:

شاهنامه (کتاب پادشاهان) یک حماسه ملی ایران و سرزمین های فارسی زبان است. شاهنامه حاوی بیش از 50000 جفت بیت است که توسط حکیم ابو القاسم فردوسی طوسی (940-1020 میلادی) تشکیل شده است. در محتوای شاهنامه مفاهیم فلسفی ، اجتماعی ، اخلاقی و عاشقانه و همچنین بهداشت و پزشکی وجود دارد. برای ذکر چند مورد ، داستان های سیمرغ ، اسکندر و پزشک هندی ، برزوویه تب ، و نقشه ترور بهرام چوبیه و همچنین برخی بیماری ها ، درمان ها ، اختلالات روانی و صدمات وارد شده در نبردها در متن شاهنامه ارایه شده است. فردوسی همچنین برای توصیف مفاهیم ادبی خود از برخی اصطلاحات پزشکی استفاده کرده بود. این بررسی مختصر به شرح باستان و اصالت دارو در ایران می پردازد و مفاهیم بهداشت و پزشکی را در شاهنامه بررسی می کند. چندین جفت نمونه به زبان فارسی برای انطباق با متن انگلیسی انتخاب شده اند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
انگلیسی
صفحات:
994 -1015
لینک کوتاه:
magiran.com/p2109413 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.