راهکارهای کاهش ضایعات خرما در مناطق روستایی استان خوزستان از دیدگاه کارشناسان تعاونی نخلداری

پیام:
چکیده:

در این پژوهش با استفاده از فرایند تحلیل سلسله ‏مراتبی، به شناسایی و اولویت ‏بندی معیارها و راهکارهای کاهش ضایعات خرما در استان خوزستان پرداخته شد. بدین منظور، در ابتدا، با توجه به معیارها و گزینه‏ های شناسایی‏ شده، داده ‏های موردنیاز از طریق 18 پرسش‏نامه تکمیل‏ شده توسط نمونه ‏ای برگزیده از کارشناسان تعاونی نخلداری (که به مسایل ضایعات آگاهی داشتند) برمبنای مقایسه‏ های زوجی گردآوری و تحلیل شد. تجزیه‏ و تحلیل داده ‏ها به‏ وسیله نرم ‏افزار Expert Choice انجام گرفت. نتایج پژوهش برمبنای مقایسه ‏های زوجی نشان داد که مهم‏ترین معیار برای بررسی راهکارهای کاهش ضایعات معیار اقتصادی و پس از آن، معیارهای زیست ‏محیطی، اجتماعی و نهادی است. علاوه ‏براین، نتایج مقایسه گزینه ‏ها براساس تمامی معیارها نشان داد که مهم‏ترین راهکارهای کاهش ضایعات خرما در استان خوزستان به ترتیب عبارت‏اند از: بازاریابی و بازاررسانی، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، آموزش بهره ‏برداران، بهبود کیفیت بسته ‏بندی، کاهش هزینه ‏های مبادله‏ ای، به‏ کارگیری قیمت تضمینی، افزایش صادرات و کنارگذاری کشت.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
99 -136
لینک کوتاه:
magiran.com/p2110070 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.