بررسی آناتومی اعصاب مغزی از دیدگاه رازی و ابن‏سینا و مقایسه آن با طب نوین

پیام:
چکیده:
سابقه و هدف

دستاوردهای مکاتب ‏پزشکی ‏نوین مانند سایر علوم، با مکاتب‏ گذشته این علم پیوند دارد. آگاهی از علوم‏ پایه این مکاتب لازمه شناخت صحیح و فهم دقیق آن‌هاست. شناخت آناتومی اعصاب‏ به‌عنوان بخشی از علوم پایه در طب سنتی ایران و نقش آن در ایجاد و درمان بیماری‏ها دارای اهمیت زیادی است. در این پژوهش به بررسی آناتومی اعصاب جمجمه‏ای از دیدگاه رازی و ابن‏سینا و مقایسه آن با کتاب آناتومی‏ گری به‌عنوان یکی از کتاب‌های مرجع در علم آناتومی، پرداخته شده ‏است.

مواد و روش‏ها:

در این مطالعه تطبیقی، به بررسی آناتومی اعصاب‏ مغزی از نظر تعداد و عملکرد آن‌ها در کتب المنصوری‏ فی ‏الطب و قانون‏ فی‏ الطب، دو اثر مهم دوران تمدن اسلامی و مقایسه آن‌ها با کتاب آناتومی ‏گری پرداخته شده ‏است.

یافته‏ ها:

از دیدگاه طب‏ نوین از جمله در کتاب آناتومی ‏گری، تعداد اعصاب مغزی دوازده جفت می‏باشند؛ درحالی‏که کتب فوق، این اعصاب را هفت جفت ذکر کرده‏اند. در این پژوهش مشخص ‏شد زوج‏های عصبی ابتدایی و انتهایی مغز از نظر نام‌گذاری و عملکرد تقریبا مشابه با طب ‏نوین هستند. اعصاب بخش میانی مغز درحالی‏که عملکردی مشابه با عملکرد اعصاب میانی در طب‏ نوین دارند، اما بخش‌های مختلفی از یک زوج عصبی ممکن است با بخش‌هایی از چند زوج عصبی در طب‏ نوین مطابقت داشته ‏باشند. 

نتیجه‏ گیری:

نتایج حاصل از پژوهش فوق نشان ‏می‏دهد از جمله عوامل تفاوت آناتومی ‏اعصاب ‏مغزی از دیدگاه رازی و ابن‏سینا با آناتومی جدید، علاوه بر عدم بیان برخی از شاخه‏های عصبی، نام‌گذاری چند شاخه عصبی به‌دلیل تقارب رویشگاه، تحت عنوان یک شاخه بوده ‏است؛ اما در بیان عملکرد این اعصاب، تقریبا به همه شاخه‏‏ها پرداخته شده‏ است. همچنین ابن‏سینا در کتاب قانون به جزییات بیشتری نسبت به کتاب المنصوری رازی در رابطه با آناتومی اعصاب مغزی اشاره کرده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
249
لینک کوتاه:
magiran.com/p2117865 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.