بررسی روند پیری سلول های بنیادی در طول عمر و راه های کند کردن روند آن

پیام:
چکیده:
مقدمه

به طورکلی پیری پدیده ای طبیعی است که در نتیجه یکسری تغییرات در سلول های بدن ایجاد می شود. از لحاظ تیوری، پیری از زمان تولد شروع شده و در سراسر طول زندگی ادامه دارد. این تغییرات به مرور زمان بر عملکرد سلول ها اثر می گذارند. در بافت های پیر، ظرفیت هم ایستایی و ترمیم بافت دچار اختلال می شود که به علت تغییرات مخرب در سلول های بنیادی ویژه بافت، کنام سلول های بنیادی و عوامل سیستمی که تنظیم کننده فعالیت سلول های بنیادی می باشند، رخ می دهد. درک مسیرهای مولکولی که باعث اختلال در عملکرد سلول بنیادی وابسته به سن می شوند، برای گسترش شیوه های جدید درمان بیماری های ناشی از پیری بسیار حیاتی است. در این مقاله نشانه های پیری سلول های بنیادی و مسیرهای مولکولی کلیدی که برای پیری سلول های بنیادی بافت رایج هستند را مورد بررسی قرار خواهیم داد و شواهد تجربی را در هر کدام از مکانیسم ها مورد بررسی قرارداده و روش های درمانی و راه های مقابله با هر کدام از مکانیسم های پیری سلول بنیادی را بررسی می کنیم که می توانند روند پیری را کند و یا حتی در بعضی موارد متوقف کنند. در نهایت به بررسی روند پیری سه نوع از سلول های بنیادی خواهیم پرداخت.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
2215 -2228
لینک کوتاه:
magiran.com/p2121857 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.