گونه شناسی شمشیرهای دوره قاجار در قالب کاربرد فرم، نقوش و فنون تزئینی

پیام:
چکیده:
در دوره قاجار، باوجود کاربردی تر بودن سلاح های گرم، سلاح های رزمی گذشته کم تر تولید می شدند. شمشیر، یکی از کارآمدترین سلاح های سرد در دوران تاریخی و اسلامی به شمار می آید که با داشتن فرم های متنوع و تزیین با نقوش و فنون مختلف، در جنگ ها و میهمانی های رسمی مورداستفاده قرار می گرفت. هدف این مقاله، معرفی و طبقه بندی شمشیرهای دوره قاجار و متعاقبا بررسی نقوش، مضامین و فنون تزیینی آن ها و نیز بررسی وجوه تمایز شمشیرهای جنگی و تشریفاتی با استفاده از نقاشی ها و عکس های این دوره در بررسی های تطبیقی است. این پژوهش با رویکرد تاریخی-توصیفی-تطبیقی از روش های کتابخانه ای و میدانی بهره گرفته است. بر مبنای یافته های حاصل از پژوهش بر 50 نمونه شاخص از شمشیرهای این دوره، تیغه شمشیرها ازلحاظ میزان انحنا شامل تیغه های منحنی، نیمه منحنی، مستقیم و تقریبا مستقیم با انحنای کم هستند. فرم های کروی و مخروطی، شکل رایج بلچاق ها و فرم بادامی ، شکل رایج وربندها بوده اند. در تزیین شمشیرها نقوش گیاهی-هندسی، انسانی-جانوری و کتیبه ای با مضامین گوناگون و اغلب با فنون طلاکوبی، قلم زنی و آب کاری صورت گرفته اند. فنون تزیینی گران قیمت برخی شمشیرها، کاربردشان را در مراسم رسمی و درباری به عنوان سلاح تشریفاتی نمایان می سازند که در همین زمینه، نقاشی ها و عکس های به جامانده می توانند به افزایش اطلاعات کمک کنند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
85 -107
لینک کوتاه:
magiran.com/p2121953 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.