الگوی پیشنهادی بمنظور پیشگیری از انتقال کروتزفلد جاکوب از طریق محصولات خونی در ایران

نویسنده:
پیام:
چکیده:
زمینه و هدف

کروتزفلدجاکوب از بیماری‌های کشنده مغزی است که توسط پریون‌ها ایجاد می‌شود. شواهد اپیدمیولوژیک مطرح کننده احتمال انتقال بیماری توسط فرآورده‌های خونی است. هدف از مطالعه حاضر بررسی سیاست‌های پیشگیرانه در مراکز انتقال خون به‌منظور پیشگیری از بروز اپیدمی در دریافت‌کنندگان خون می‌باشد.

روش کار

سیاست‌های منتشر شده برای انتخاب‌دهنده مناسب خون در تارنمای رسمی مراکز مسیول پذیرش اهداکنندگان کشورهایی که توجه خاص روی پیشگیری از انتقال بیماری دارند مورد بررسی قرار گرفت.

یافته ‌ها

در کشورهای پیشرفته دهندگانی که سابقه ابتلا به کروتزفلدجاکوب یا نوع واریانت بیماری در خود یا بستگان درجه یک دارند، کسانی که پس از سال 1980 در یکی از کشورهای اندمیک بیماری نیازمند دریافت محصولات درمانی انسانی (از جمله مشتقات خون) بوده‌اند، یا کسانی که سابقه سکونت در مناطق اندمیک برای مدت زمان مشخص دارند از اهدا خون معاف می‌شوند.

نتیجه‌ گیری

اهدا‌کنندگان ایرانی دارای یکی از سالم‌ترین خون‌های اهدایی دنیا هستند و سیاست‌های سازمان انتقال خون کشور نیز بر تامین فرآورده‌های مورد نیاز از پلاسمای ایرانی متمرکز شده است، لذا پیشنهاد می‌شود سوالات مربوط به بیماریابی کروتزفلدجاکوب در هر ویزیت انجام شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -8
لینک کوتاه:
magiran.com/p2122281 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.