گزارشی درباره زندگی موریس یانگ پزشک انگلیسی شرکت نفت ایران و انگلیس

نویسنده:
چکیده:
پرداختن به تاریخ بهداشت و درمان صنعت نفت ایران، رویکرد به کهن ترین سامانه بهداشتی- درمانی کشور ایران به‎شمار می رود. برای آگاهی از این تاریخچه لازم است از بعدهای گوناگون به طراحی و تکامل این سامانه پرداخته شود که یکی از این بعدها، بررسی زندگینامه ای است. بر این اساس، در مقاله پیش رو با رویکرد زندگینامه ای، زندگی دانشجویی و نقش موریس یانگ، از نخستین پزشکان شرکت نفت ایران- انگلیس که چند سالی در ایران ساکن بود، بررسی می شود.
این مقاله می کوشد بخشی از جای خالی مطالعات زندگینامه ای پیرامون نخستین کوشندگان ساخت سامانه بهداشت و درمان در ایران را پر کند. این مطالعه نشان می دهد دانش پزشکی فارغ از جایگاه خود به عنوان یک دانش، چه پایگاه اجتماعی عمیقی نزد مردم ایران قرن نوزدهم داشته که بر اساس آن، یک پزشک «فرنگی» تا اعماق جامعه ایرانی ورود کرده است و همچنین اینکه تاریخ پزشکی ایران به‎عنوان دانشی میان رشته ای باید به شکل جدی تری در ایران مورد توجه قرار گیرد.
زبان:
فارسی
صفحات:
29 -36
لینک کوتاه:
magiran.com/p2123543 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.