بیماری های مسری، نخستین چالش پزشکی در صنعت نفت ایران

چکیده:
در طول تاریخ بیماری های مسری در ایران تلفات بسیاری داشته است. فقدان یا کمبود امکانات پزشکی و درمانی در همه گیری این بیماری ها تاثیر گذار بوده است. موقعیت جغرافیایی ایران و سرحدات پرتردد، خصوصا در مرزهای آبی، امکان انتقال این بیماری ها را بیش از پیش می کرد. در دوره قاجار به کوشش پزشکان اروپایی، نخستین تشکیلات صحی در ایران شکل گرفت و قرنطینه در مرزها به عنوان راه حل اساسی برای مقابله با بیمارهای مسری مورد توجه قرار گرفت. هم زمان در مناظق نفت خیز جنوب، شرکت نفت ایران و انگلیس به عنوان مسیول ایجاد حفظ و نظارت بر بهداشت عمومی و نیز مقابله با بیماری های مسری در منطقه شناخته می شد. مناطق نفت خیز همچون دیگر مناطق از ورود و شیوع بیماری ها در امان نبود و شرکت نفت ایران و انگلیس ناچار از ارایه خدمات پزشکی در محدوده عملیاتی خود بود. از جمله این اقدامات، ایجاد نخستین بیمارستان در منطقه و خدمات بهداشتی و درمانی در این حوزه بود. این نوشتار با تاکید بر وبا و طاعون به عنوان بیماری های مسری فراگیر در دوره موردنظر به بررسی وضعیت بهداشتی و پزشکی در سال های آغازین عملیات اکتشاف نفت می پردازد.
زبان:
فارسی
صفحات:
37 -46
لینک کوتاه:
magiran.com/p2123544 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.