بهداشت و درمان صنعت نفتدرختی سبز، ایستاده بر ریشه ای کهن

نویسنده:
چکیده:

سامانه بهداشت و درمان شرکت نفت ایران که جوانه‏های آن حدود یک‏صد و ده سال پیش در مناطق نفت‏خیر جنوب ایران زده شد، نخستین سامانه ملی بهداشت و درمان کشور به‏شمار می‏آید، بسیار کهن‏تر از سامانه وزارتی بهداری (بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کنونی). این سامانه در ابتدا برای محافظت از کارمندان و کارگران مناطق نفت‏خیز جنوب ایران پایه‏گذاری شد و به مرور زمان همراه با رشد صنعت نفت ایران بالید و بزرگ شد و در مواردی بنیان‏گذار بخش‏هایی از بهداشت و درمان کشور نیز شد. در فاصله یک قرن، این سامانه از تاسیس چند بیمارستان و درمانگاه محلی، به یکی از مهم‏ترین ارکان بهداشت و درمان کل کشور تبدیل شده است. بر این اساس، تردیدی نیست که مطالعه در بهداشت و درمان ایران در دوران معاصر خود بدون مطالعه درباره سامانه بهداشت و درمان صنعت نفت کامل نخواهد بود.

زبان:
فارسی
صفحات:
61 -66
لینک کوتاه:
magiran.com/p2123546 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.