ارائه ی الگوریتم بهینه سازی خفاش برای مسئله ی مسیریابی - موجودی چنددوره یی - چندمحصولی همراه با شکست تقاضا و حمل در بازگشت

پیام:
چکیده:

این مقاله در قالب یک زنجیره‌ی تامین دوسطحی، یک ترکیب عملیاتی از مسیله‌ی مسیریابی - موجودی چنددوره‌یی کلاسیک را بسط داده است و شامل یک مسیله‌ی چندمحصولی، همراه با ناوگان ناهمگنی از وسایل نقلیه است که کمبود موجودی مجاز نیست و توسط دو ویژگی بسیار مهم و کاربردی مسایل مسیریابی، یعنی «حمل در بازگشت» همراه با اولویت مشتریان خط رفت و «راهبرد ارسال شکسته» که امکان خدمت‌دهی به هر مشتری توسط حداقل یک وسیله‌ی نقلیه را فراهم می‌کند، ترکیب شده است. نخست یک مدل ریاضی جدید برای مسیله‌ی مورد نظر ارایه شده است. این مسیله از نوع چندجمله‌یی نامعین سخت (NP-hard) است؛ با توجه به پژوهش‌های پیشین مسایل مسیریابی - موجودی، برای اولین بار الگوریتم بهینه‌سازی خفاش که عملکرد آن توسط یک الگوریتم ژنتیک کارا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، برای حل مدل توسعه داده شده است. در پایان به تحلیل نتایج عددی حاصل از این الگوریتم برای مسایل آزمون، پرداخته می‌شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
111 -125
لینک کوتاه:
magiran.com/p2126587 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.