ارائه ی یک مسئله ی غیرخطی تولید - توزیع پیشنهادی با دو رویکرد حل برنامه ریزی غیرخطی و الگوریتم ژنتیک

پیام:
چکیده:

یکی از موضوعات بسیار مهم در بهینه‌سازی مسایل زنجیره‌ی تامین، مسایل تولید - توزیع است. در این مقاله یک مسیله‌ی تولید - توزیع برای یک شبکه‌ی زنجیره‌ی تامین دوسطحی شامل تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان ارایه شده است. مدل پیشنهادی یک برنامه‌ریزی غیرخطی پیوسته است که محدودیت‌های ظرفیت انبار و ظرفیت تولید کالاها را شامل می‌شود. در این مسیله‌ی پیشنهادی سعی می‌شود که مقدار محصول ارسالی و حمل توسط هر وسیله‌ی نقلیه با توجه به بیشینه کردن میانگین سود کالاهای ارسالی از تولیدکنندگان به توزیع‌کنندگان به‌دست آید. در این پژوهش ثابت می‌شود که این مسیله یک برنامه‌ریزی غیرخطی محدب است؛ زیرا تابع هدف مدل محدب است و محدودیت‌های آن نیز خطی‌اند. در ادامه این مسیله‌ی غیرخطی پیشنهادی با دو روش الگوریتم ژنتیک و روش کمینه کردن بدون محدودیت ترتیبی با رویکرد تندترین شیب حل شده است.

نوع مقاله:
یادداشت پژوهشی
زبان:
فارسی
صفحات:
119 -128
لینک کوتاه:
magiran.com/p2126619 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.