عادی سازی سیاست امنیتی ژاپن و چشم انداز بازیگران منطقه ای و بین المللی

نویسنده:
چکیده:

اصلاحات در ساختار امنیتی ژاپن تا حد زیادی واکنش به تغییرات سریع و واضح در محیط امنیتی خارجی این کشور است. این تغییرات سریع در محیط امنیتی ژاپن حول دو گروه از تهدیدات بوده است: تهدیدات سنتی (تهدید هسته ای و موشکی کره شمالی، افزایش قدرت نظامی و اقتصادی چین) و تهدیدات غیرسنتی (تغییرات زیست محیطی و بازیگران غیردولتی تهدیدساز نظیر: گروه های تروریستی و دزدی های دریایی). دستاوردهای مهم تغییرات در ساختار امنیتی ژاپن عبارت اند از: تقویت کنترل سیاسی در تصمیم گیری های سیاست خارجی، افزایش توانمندی ژاپن برای مقابله موثرتر با تهدیدات درک شده، تقویت وضعیت ژاپن در اتحاد امنیتی با ایالات متحده، گسترش تدریجی روابط امنیتی ژاپن با سایر بازیگران، و تقویت نقش ژاپن در امنیت منطقه ای و بین المللی. برخلاف کشورهای اروپایی که توانستند با آلمان به آشتی و هماهنگی پس از جنگ دست یابند، ملت های شرق آسیا همچنان در مسایل تاریخی جنگ جهانی دوم با ژاپن گرفتار هستند. ذهنیت منفی کشورهای شرق آسیا درمورد ژاپن و حل نشدن مسایل مربوط به زمان جنگ سبب شده است که به تحولات کنونی ژاپن با دید منفی و نگران نگریسته شود. درهمین راستا می توان گفت که ادراکات کشورهایی نظیر: چین و کره جنوبی درباره تغییرات امنیتی ژاپن، منفی و همراه با واکنش های منفی است. ایالات متحده آمریکا از پذیرش نقش بیشتر ژاپن در مسایل امنیتی استقبال می کند و این مسیله نه تنها با هدف کاهش بار این کشور در پیمان امنیتی ژاپن و ایالات متحده انجام می شود، بلکه مهار تهدید رو به افزایش چین و استفاده از ظرفیت های ژاپن برای مقابله با تهدیدات جهانی و منطقه ای نیز مدنظر است. تجزیه وتحلیل دقیق تر تحولات امنیتی ژاپن نشان می دهد که این کشور علی رغم حرکت آهسته و پیوسته به سمت تقویت بعد نظامی و امنیتی در سیاست خارجی اش، از گفتمان ضد جنگ خود فاصله نگرفته است و همچنان صلح طلبی هسته اصلی سیاست خارجی ژاپن را تشکیل می دهد.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
26
لینک کوتاه:
magiran.com/p2134146 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.