بررسی اثرات حجم تردد انواع ناوگان جریان ترافیک روی کیفیت هوای شهری (مطالعه موردی: شهر تهران)

پیام:
چکیده:

معضل آلودگی هوا و کاهش کیفیت هوای کلان شهرها یکی از بحرانی ترین مسایل زیست محیطی جوامع امروزی است که منجر به ایجاد خطرات جدی برای سلامت انسان ها و محیط زیست پیرامون شده است. جریان ترافیک در مناطق درون شهری که شامل ناوگان متعددی بوده،سهم قابل توجهی از تولید آلاینده های هوا در سطح شهر را به خود اختصاص داده است. مدیریت صحیح ناوگان مختلف ترافیکی در شبکه معابر درون شهری می تواند در بهبود سریع تر وضعیت کیفیت هوای شهری در مواقع بحران آلودگی هوا تاثیر قابل ملاحظه ای داشته باشد. در این پژوهش، مطالعه ای پیرامون تحلیل و مدل سازی اثر حجم تردد و تنوع ناوگان جریان ترافیکی روی وضعیت آلودگی هوای شهری و غلظت آلاینده ها در نزدیکی ایستگاه کنترل کیفیت هوای شهرداری منطقه 11 تهران انجام شده است. بررسی ها با مقیاس ساعتی در شرایط آب وهوایی بدون وزش باد و بدون ناپایداری جوی (اعم از نزولات جوی، پدیده گردوغبار و...) انجام شده اند. نتایج نشان داد که به طور متوسط، در هنگام تردد احجام تردد مساوی از ناوگان مختلف در معبر مورد مطالعه، وسایل نقلیه دیزلی مسافری نسبت به دو ناوگان وسایل نقلیه دیزلی باری و وسایل نقلیه بنزینی شخصی اثرگذاری بیشتری در تولید آلاینده های PM2.5 و SO2 دارند. اما در حالت عبور متوسط نسبت های احجام ناوگان ترافیکی از معبر مورد نظر، به طور متوسط ناوگان وسایل نقلیه دیزلی باری نسبت به سایر ناوگان اثرگذاری بیشتری در تولید آلاینده های PM2.5 و SO2 دارند.

نوع مقاله:
مطالعه موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
539 -556
لینک کوتاه:
magiran.com/p2134196 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.